2013. január 30., szerda

Lépcső elemterv


 Februárban meggyógyul kedves lakatos bácsink, és akkor neki tud kezdeni a lépcsőmnek, ha minden igaz. Ezért aztán készítettem neki egy kiviteli tervet, amely még talán kis mértékben változni fog, de a lényeg marad. 

Ezt a típusú lépcsőkart választottam:





 Több probléma is van ezzel a lépcsővel. Először is, főleg akkor szép, ha egykarú. Az én lépcsőm 90 fokban elforduló, kétkarú lépcső lesz. Másodszor a rögzítését is ki kell találni, mert hiába okos kis szerkezet, amelyben a lépcsőfokok mindig az előző fokra terhelnek, itt lehetnek lehajló sarkok, amelyek 1 cm vastag acélnál le is fognak hajolni.

 Azt a megoldást találtuk ki, hogy a falba bevésve, bedűbelezve, majd elrejtve végig fog menni egy acél lap, amelyhez majd pontonként rögzítjük a fokokat. A pihenő lehajlásveszélye még kérdéses, őszintén szólva nem tudom hogyan is áll meg a felső képen lévő acéllemez sem.

 Másik fontos kérdés, hogy milyen korlát illik a lépcsőhöz. Nagyjából semmilyen. A legszebben akkor pompázik, ha nincsen korlátja. Én azonban ezt nem tehetem meg, ugyanis mind a nagymamámra, mind az esetleges vendég gyermekekre gondolva nekem korlátot kell tennem, az otthonomért én vagyok a felelős. 

 Akkor üveg? Drága, és őszintén szólva nekem nem tetszik ez a megoldás a képen. Acél? Mi illik hozzá? Nem tudom, ezt még a jövőre bízom...

 Itt van a kiviteli tervem egy részlete.





Az építkezés 20 - gipszkartonozás 2


 Halad tovább a kartonozás. Kezd formát ölteni a ház, kivilágosodtak a terek, már lehet érezni milyen lesz a jellege, még akkor is, ha a padlóvastagság még 12 centit el fog venni a belmagasságból.

 A pengefal, ami az ágy mögött lesz jelenleg így néz ki. Kicsit inog, de remélhetőleg, ha felkerül a másik oldali gipsz, és a padlórétegek, akkor az még stabilizálja valamennyire. Túl nagy akrobatikus mutatványokat azonban nem lesz érdemes az ágyban csinálni.


 A fürdőszoba jelenleg ilyen. Nem túl attraktív. A jobb oldali fal elé még lesz egy gipszkarton húzva nagyjából a földön fekvő gerenda belső éle mentén, szóval annyival még keskenyebb lesz az egész. Ma jobban utánajártunk a fürdőszoba témának, a következő bejegyzésben erről írok majd.


 Hálószobai dupla ablak.


Ez a vasrács fogja tartani a kazánt megfelelő magasságban. Ez a gardróbból van fotózva, de a fürdőből lesz nyitható.


A mosdótálakat ezek fogják tartani.


A gardrób ablaka, ajtaja.



2013. január 24., csütörtök

Jan beltéri ajtók - háztűz nézésben...


  Hála Istennek, a Kisház olyan kicsi, hogy csak három beltéri ajtóra lesz szükségünk. Egy a földszinti kis wc-n, egy a fürdőszobán, egy pedig a gardróbon. Vagyis két vizestéri és egy száraz. 
 Tegnap látogatást tettünk a JAN nevű beltéri ajtók boltjában Budaörsön. Nagyon szimpatikus két srác segített nekünk a választásban, és elég szép ajtóik vannak. 
 Nekem ez az előképem volt arról, hogy milyen ajtót is szeretnék:


 Nagyon tetszenek ezek az alumínium díszcsíkos, fehér ajtók. Aztán felvilágosítottak, hogy élőben az ilyen fehér furnéros ajtók nem olyan szépek, mert az ajtó élénél, ahol találkozik a két lap, ott könnyen sérül, és nem túl szép. Valóban igaz is ez, habár, ha megnézzük ezt az ajtót (amelyet egyébként a Mantu Kft. honlapjáról töltöttem le, ahonnan az ablakokat is vettük), akkor látszik, hogy nem véletlenül az ajtó éle szürke furnérral takart.

 Mindenesetre tovább nézegettük a lehetséges színeke, és végül erre kértünk árajánlatot:


 Ez egy világos tölgy szín, ami azért nagyon praktikus, mert habár a képen nem annyira látszik, de vannak benne szürke, fehér, világos és sötétbarna csíkok is, és ezért nagyon sok mindenhez passzol.
 Hozzá egy hasonló színű parkettát választottunk, és megtudtuk, hogy érdemes az ajtókat és a padlót különböző irányban vágott fával burkolni, hogy színben illjenek egymáshoz, de ne legyen doboz hatása. Emiatt a parketta ilyen mintás-erezetes, az ajtó pedig csíkos.
 A képen látható vastag alu csíkok nem tetszenek. az a vékony tetszik a felső képen.


 Ez egy másik szóba került tölgy szín. A parkettája még tetszik, de az ajtó élőben szinte lilás volt. Inkább nem.



 Még egy kép pár itt kapható nagyon szép kilincsről. Ez az Olivari árban is elég magas szinten áll, darabja olyan 30-40-50 ezer forint, úgyhogy ezt inkább hagyjuk. Kilincset lehet érdemes lenne más helyen is nézni, ugyanis anyukám vett már Olivarit 6 ezerért is leárazva. 

2013. január 23., szerda

Az építkezés 19 - gipszkartonozás


 Kedden és szerdán sokat haladt előre a tetőtér kiépítése. Szinte az egész be lett burkolva gipszkartonnal, a tetőablakok pedig szépen síkba lettek hozva a falazattal.
 A következő lépés a válaszfalazás lesz, amelyet még nem döntöttünk el, hogy Ytonggal, vagy gipszkartonnal fogunk csinálni. Én a gipszkartonra szavazok, mert abban a vezetékek és minden egyéb könnyebben szerelhető. 
 Készítettem a válaszfalakhoz egy rajzot a Tibinek, azt az utolsó képként mellékelem. A méretek azért vannak ekkora számmal ráírva, hogy el tudja olvasni. Ez egy új probléma, amivel találkoztam így ebben a szakmai gyakorlatnak is nevezhető építkezésen, a rövidlátás. Amennyiben kicsi a szám, nem tudja elolvasni, és annyinak veszi, amennyit gondol, ha nagy, akkor meg nem látszik a rajz... 


Először a két szint magas tér felett.


A válaszfal szerkesztgetése a helyszínen is.


A fürdő és a gardrób feletti vízszintes mennyezet. A fürdőnél zöld, nedvesség álló gipszkarton.


Ablakok "tódozva-fódozva"... Nem túl szép, remélem szebb lesz a végeredmény.




Válaszfalazási rajzaim.



2013. január 21., hétfő

Helyzetjelentés

 Ma az én kedves festő-kőműves-mindenes barátom, Tibi elkezdte beszintezni a gipszkartont merevítő C profilokat, kiszerkesztette szépen, hogyan is fog találkozni az élben a két lap (jó lesz! jó magas!), és megbeszéltük a lámpák, falak helyét. Holnaptól jöhet a gipszkartonozás!!! A hét végére kész lesz a tetőtér végleges síkja! Hurrá!

2013. január 19., szombat

Az építkezés 18 - villanyszerelés


  Ma befejeződött a tető villanyszerelése, és hétfőn jöhet a gipszkartonozás. 
 Nem kevés egyeztetés után megszületett a konnektorok, a villanykapcsolók, riasztók és lámpák rendszere. Nem volt olyan egyszerű, mint gondoltam, és nem is akarok belegondolni, hogy egy középületnél ez milyen összetett lehet.

 Még úgy is, hogy végülis a döntéseink nagy része a "legyen mindenhol" elvet követte.  


 Jelenleg így néz ki a ház belseje a kábelrengeteggel.




Itt vezetik le a kábelt a villamos mérőszekrénybe.


Ide a garázsba.




A villamostervünk. :)




Mi hova kerül :).

2013. január 3., csütörtök

Alessi örömök Karácsonya



 Régóta ismert számomra a hazánkban még kevéssé elterjedt főleg konyhai design termékeket forgalmazó Alessi. A világszínvonalú márkát olyan híres építészek és designerek munkái tették híressé, mint Aldo Rossi, vagy Philippe Stark. Új generációs munkáikat hatalmas nevek tervezték, és mi is büszkék lehetünk, hiszen egy hazai tervező mágusunk is beállhatott közéjük, de erről majd később.

 A fa alá be került nekem is pár leértékelt, de nem értékét vesztett kincs, amelyeket boldogan fogok egyszer majd az új konyhámban használni, aztán meg majd az azutáni konyhámban és az azutániban.

Íme:

Vízforraló - Michael Graves

http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Graves
http://tmagazine.blogs.nytimes.com/2010/11/05/on-view-the-alessi-effect/


Pelicano Kotyogó - Michael Graves


Sajtreszelő - Alejandro Ruiz


Piccantino csípőspaprikatartó - LPWK, Jim Hannon-Tan

http://www.dominadesign.com/IT/Alessi-sminuzza-peperoncino-piccantino-di-1874P.aspx



 Szóval ők az én új élettársaim az Alessitől. Vannak azonban olyanok, akik még nem kerültek hozzám, de álmodozom róluk. Az egyik kisebb álomtól 4 euro hiánya választott el legutóbb, és egy nem működő hitelkártya. Ez nem más, mint egy kis szellem sörnyitó. Iszonyat édes!


 Őnáluk azonban nagyobb álmaim is vannak. Nem olyan rég, a szakmai gyakorlatom során volt alkalmam megismerkedni Ekler Dezső építésztervezővel. Akkor még nem tudtam, hogy őt egyetemi tananyagként is fogom tanulni. Azt gondolom, hogy Makovecz Imre után, tanítványaként ő a második, nemzetközileg is nagy hatású építészünk kicsiny hazánkban. 
 Nem véletlenül kapta meg pár éve immáron másodszorra is a felkérést az Alessitől, hogy tervezzen a számukra. A végeredmény gyönyörű lett, és mivel büszke vagyok rá, hogy ez kicsit a miénk is, nagyon örülnék, ha az enyéim lehetnének.

Itt egy interjú az építésszel:
http://epiteszforum.hu/ne-a-technologia-hatarozza-meg-a-dizajnt-hanem-a-dizajn-tegye-probara-a-technologiat

A hivatalos honlapon:
http://www.alessi.com/en/1/183/dezso-ekler







 Amióta építészetet tanulok a legkedvesebb építész tervező párosom a Sanaa. Kazuyo Sejima és Ryue Nishizawa egyszerűen zseniálisak, minden munkájuk a szememet gyönyörködtetik, és az Alessinek is dolgoztak már, szintén nem utolsó eredménnyel. (Dejólennehaenyémlenne)

http://www.dezeen.com/2007/03/08/sanaa-for-alessi/

http://www.designboom.com/contemporary/sanaa.html







Lépcső tervek


 Új év, új kezdet, új lendület.

 Februárban felépül kedves lakatos bácsink, úgyhogy addigra készen szeretnék lenni a lépcsőtervemmel. A lépcső már nagyon sokszor változott mióta tervezgetem a Kisházat. Volt már doboz-szerű, fafokokkal, azonban hagyományosabb, két karú, híddal, pihenővel és miegymással. NODE! Milyenek is legyenek azok a fokok, a korlát, és a kettő Együtt? A lépcsőmegvilágítás? 

 A lépcső a családi ház dísze. Mondhatni a legfontosabb esztétikai hozzávaló. Szokták mondani, hogy öltözhetsz olcsó ruhákból, de ha hozzá dobsz egy drága táskát, már nyert ügyed van. Ilyen a lépcső is a lakásban, ha csak az ékesíti, már a többi egyéb a háttérbe is szorulhat. 

 Rá is görcsösödtem a témára. Most már egyre bonyolultabb dolgok tetszenek, amelyeket nem is egyszerű kiszerkeszteni. 

 Néhány álomlépcső és korlát, a kedvenceim közül:





 Ezek pedig azok a lépcsők, amelyek közül valószínűleg az én lépcsőm is ki fog kerülni: