2012. március 31., szombat

Mai tetőfelmérés

 Ma meglátogatott minket a leendő két ácsunk, és megnéztük a tetőt belülről, elmagyaráztuk mire is gondoltunk. Az egyik következtetés, amit levontam, hogy mindent le fog kelleni rajzolnom halálra kótázva, különben "Azt úgy szokták csinálni!" felkiáltással fognak mindent úgy építeni, ahogy kedvük tetszik.(Hát nem sz*rom le, hogy hogyan szokták csinálni mások?!?!?! Mikor a magyar épületek 99% okádék?!?!)
 Persze sok okosat is mondtak, de azért kell a kontroll, hogy értsék milyen az, amikor két gipszkarton fal a tető csúcsában élben találkozik, és nincs koporsó, vízszintes lezárás.
 A nagy lendületben ki is szenvedtem legelső csomópontomat, íme:

Ereszcsomópont
 Kicsit sajnálom azt a 15 cm-t bent... lehet azzal még kezdek valamit, de a belső magasságnak meg kell lennie ugye, és már így is feladtam a 90 fokos gerincet.
 További mai okosság, amit tanultam, az a tetőablakok elhelyezési "trükkje". Felül vízszintes, alul függőleges lezárással ugyanis hatalmasat nő a bevilágítás szöge.


 A tető jelenleg így néz ki, valószínűleg a bontást meg fogják nekünk csinálni ingyen, az elbontott anyagért cserébe. 

Hát ilyen keresztmerevítés nem lesz, remélem azért még megáll majd...

Kakasülő nincs... 

Oromfal kis méretű téglából

Kémény



Tető első rajzai és az új ötlet

 Elsőként a tetőt fogjuk teljes egészében lecserélni, majd hőszigetelünk. Ezért el is kezdtem rajzolgatni/méregetni a fedélszékemet, ami hamar kiderült, hogy a kis fesztávja miatt nem igényel se állószéket, se fogópárokat, hanem elég egy egyszerű, hétköznapi üres fedélszék is. 
 Ekkor ötlött fel bennem, a nyitott tetőtér lehetősége. Ezt csak úgy viccelődve felvetettem itthon, és meglepő fordulatként hatalmas lelkesedés fogadta. Mutattam pár svéd előképet nekik, bejött.
Wingardh Arkitekter - Mill house

Tham & Videgard Arkietkter - Villa Karlson


 Ez azt jelenti, hogy a hálómat feltenném egy galériára, vagyis 2x akkora lehetne a nappalim, és minden négyzetméter, és másegyéb problémám megoldódna. Nem is beszélve a vagány alvótérről, és a 2x-es belmagasságról a nappali terében. 
 Sajnos nem úszom meg viszont a lépcsőtervezést, amit utálok. Egy előnyöm azonban van a témában. Édesapámék gyártanak konzolos (falból kiálló) lépcsőket, úgyhogy szinte ingyen lehetnének nagyon menő fokaim.
 A tetőt oromfalasnak képzelem el, a mostanihoz képest annyi különbséggel, hogy macskalépcső helyett bádogozásos megoldás lenne, és a fal nem csak kisméretű téglával záródna, hanem végigmenne rendesen a 30 cm.

Bramac tető (Tectura Protector), olyan oromfallal, amilyet én is szeretnék

 Cserepeket is nézegetek. Ami nagyon tetszene, az a Bramac Tectura Protector Antik színű cserepe, de az nagyon drága. A Creatonnál viszont most találtam egyet, ami szép és 30%-al olcsóbb. 

Első gondolatok

 A tervezés, gondolkodás elkezdődött, lemértük a jelenlegi lakás belső méreteit, falait. Variációk és viták sora után nagy nehezen belepaszírozódott egy egész kedves alaprajz a meglévő négyzetméterekbe.


 A végső gondolat az lett, hogy jó lenne egybe nyitni a konyhát a nappalival, hiszen manapság ez a "menő", és valóban ott a szíve a háznak, ahol a kaja van.
 A háló, kis kompromisszummal (nem az az ágy került be, amit én szerettem volna, hanem egy kisebb, és még az is nyomorog kicsit) egy üvegfallal el lett választva a nappalitól. Így megmarad az intimitása, nem megy be a kajaszag, ha éppen azt akarom.
 A fürdőszobát egy kicsit megnöveltem a mostani méreteihez képest. (A kémény valahogy soha sincsen jó helyen.)
 A hátsó falra új, szélesebb ablakok kerültek, magas parapettel, elöl pedig bekerült még egy kis ablak, ami a konyhapultot bevilágíthatja. (Remélem eltudjuk rakni onnan a villanyórát, ugyanis az az útjában van.)

2012. március 30., péntek

Jelen helyzet

Blog írásba kezdek, hogy saját magam is végigkövethessem életem első "házépítésének", felújításának történetét.

 A családom által csak Kisháznak nevezett épületke, a kertünk hátuljában található, jelenleg garázsként és sufniként funkcionál. Amikor megszülettem, albérletként adtuk ki, de lakott már ott az unokatesóm is, tartottam már ott házibulikat, és sokszor álmodoztam róla, hogy felújíttatom magamnak. (Eredetileg átmeneti lakóhelynek épült, a nagyapámék laktak benne, ameddig a "nagy"házat húzták fel. A második garázs később lett hozzátoldva, hibásan. Valahogy az új rész dől kifejé, ezért egy elég nagy repedés tátong a "főhomlokzaton".) A jelenleg 45 nmes, szoba, konyha, fürdőszobás kis lakás, nagyon leromlott állapotban van. A tetőt teljesen le kell cserélni, kívülről új hőszigetelés kerül majd rá, és több helyen a fal is felázik. Ennek is gátat kell valahogy vetnünk. Még csak pár szemrevételezésen estem túl, de még sokkal mélyebben meg kell vizsgálni, ugyanis édesapám abban se biztos, hogy van-e koszorúja a háznak. Gyanítom van, de azért a födémet, stb.-t is fel kell kicsit bontanunk, hogy  lássuk mi is lapul alatta. Állítólag valamiféle acélgerendás, tálcás, sóderes valami. 

 Néhány kép a jelenlegi állapotról: 


Kívülről: két garázskapu, bejárati ajtó és az egyetlen teljes értékű ablak


Egy a sok felázás közül


Szétrohadt wc ablak


Meseszép ereszcsomópont - a magyar buhera alapesetei 1.


Tető, tetőbevilágítókkal, macskalépcső